No i w końcu nadeszły – upragnione wakacje! Kiedy ja wracam myślami do moich wakacji pamiętam rześkie poranki budzące mnie ze snu, dotyk gorącego piasku na plaży, dające ochłodzenie wody pobliskiego jeziora, ciepłe promyki słońca otulające mnie wieczorami i pyszne obiadki serwowane przez moją babcię. A do pysznego obiadku nie mogło zabraknąć kompociku. Moim ulubionym był truskawkowy, bo to były jedyne owoce z kompotu, które lubiłam zjadać. Dzisiaj nadal nie mogę się nimi nacieszyć i przeraża mnie wizja, że sezon truskawkowy lada moment się skończy! Do tego dochodzi fakt, że moja zamrażarka nie jest aż tak pojemna, więc postanowiłam zrobić kompot i delektować się nim późną jesienią albo zimą.

 

Ciekawi mnie, jakie są Wasz sprawdzone przepisy na truskawki? My w domu z truskawek najczęściej robimy koktajle oraz truskawki ze śmietaną. Znacie? No i najlepszy kompocik. Pychotka. Wszystkie przepisy znajdziecie poniżej.

 

 

Truskawki ze śmietaną

Przygotowuje dzieciom, ale sama też uwielbiam ten smak.

Składniki:

  • truskawki
  • śmietana
  • cukier

 

Przygotowanie:

Truskawki ubijamy tłuczkiem do ziemniaków albo widelczykiem, tak aby zostały większe kawałki. Dodajemy trochę śmietany i w zależności od upodobań mniej lub więcej cukru. Gotowe.

 

Koktajl truskawkowy

Składniki:

  • truskawki
  • mleko
  • cukier puder
  • opcjonalnie kasza jaglana

 

Przygotowanie:

Składniki wrzucamy do wysokiego naczynia, blendujemy. Gotowe. Opcjonalnie możemy dodać łyżkę ugotowanej wcześniej kaszy jaglanej (gotuję ją zazwyczaj dzień wcześniej) – to sprawi, że koktajl będzie bardziej sycący i nie będziesz odczuwać głodu.

 

 

Kompot z truskawek

Składniki:

  • 1/2 – 1 kg truskawek
  • 200 g cukru
  • 2,5 litry wrzątku
  • opcjonalnie: kilka malin
  • 4 duże słoiki (takie po ogórkach konserwowych)

 

Przygotowanie:

Słoiki powinny być idealnie czyste, najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Do każdego słoika wsyp truskawki (podziel po prostu na 4 części), możesz opcjonalnie dodać 2-3 maliny, które sprawią, że kompot będzie miał  bardziej intensywny smak truskawek. Po umieszczeniu truskawek w słoikach możesz wlać do nich gotowy syrop z cukru i wody.

Syrop: wlej do garnka 2,5L wody, wsyp 200 gram cukru, zagotuj i mieszaj przez chwilę wodę z cukrem, aż ten całkowicie się rozpuści. Doprowadź syrop cukrowy do wrzenia, a następnie ostrożnie przelej do słoików zostawiając 1 cm wolnej przestrzeni do brzegu. Truskawki powinny być całkowicie zalane syropem. Słoiki od razu zakręcaj.

Pasteryzacja: na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą, słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by się nie stykały. Wlej 3/5 wody do wysokości słoików. Doprowadź wodę do wrzenia, następnie  zmniejsz moc i pasteryzuj słoiki przez ok. 20 minut.

 

Truskawki dekoracyjnie!

Moja babcia nieodłącznie będzie mi się kojarzyła ze spiżarką pełną smakołyków, bo zawsze też miała nas czym ugościć, a truskawki były przez nas dzieci mile widziane i zjadane. Poza tym truskawki dodaję do lodów, wody, a czasami i wina. Coś dla oka i dla podniebienia.

 

Truskawki należą do moich wakacyjnych wspomnień i smaków dzieciństwa.
A z czym Tobie kojarzą się wakacje i letnie upalne dni?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *