Jestem mamą i wiem, jak wygląda życie z dziećmi – trzeba mieć anielską cierpliwość, moc superłomen i nerwy ze stali. A i to nie gwarantuje jeszcze niczego. Tak – życie z dziećmi bywa trudne, ale życie z dziećmi z zespołem Downa bywa o wiele trudniejsze. Te dzieci wymagają bowiem jeszcze większej uwagi, jeszcze większej cierpliwości i jeszcze większej troski. Ale nie ważne ile uwagi by wymagały, ich rodzice kochają je równie mocno. Dlaczego dzisiaj ten wpis? Bo dzisiaj, jak co roku – 21 marca odbywa się #SkarpetkoweWyzwanie i związane jest ze Światowym Dniem Zespołu Downa. Tego dnia na znak uznania dla ludzkiej unikalności noszone są dwie różne skarpetki.

 

#SkarpetkoweWyzwanie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą okazać solidarność i wsparcie dla osób z zespołem Downa oraz ich rodzin. Myślę, że to bardzo fajna inicjatywa, dzięki której możemy uświadomić nasze dzieci, że są na świecie osoby, które postrzegają tę rzeczywistość nieco inaczej –  bardziej indywidualnie i kolorowo. Są to osoby, które uwielbiają się przytulać, cieszą się małymi rzeczami, są bardzo szczere i  potrzebują uporządkowanego świata, bo tylko w nim czują się bezpiecznie.

 

Dlaczego skarpetki?

Różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt skarpetki.

Data 21. 03. również jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają jeden dodatkowy 21. chromosom. Mają trzy zamiast dwóch. To zaburzenie genetyczne jest fachowo nazywane trisomią 21. chromosomu.

 

W jaki sposób można wziąć udział?

Wystarczy, jeśli 21. marca założysz dwie różne skarpetki, zrobisz zdjęcie i udostępnisz je w sieci społecznościowej, oznaczając hashtagiem #SkarpetkoweWyzwanie.

Można też kupić wesołe skarpetki Dedoles: tutaj. Z każdej pary sprzedanej w marcu przekazany zostanie datek finansowy na rzecz Towarzystwa Zespołu Downa. W ubiegłym roku przekazano 18 000 zł! Kwota ta pomoże zapewnić  dzieciom udział w zajęciach, które wesprą ich integrację i zdolność do pełnego życia. Więcej informacji znajdziecie tutaj: skarpetkowewyzwanie.pl

Ale nawet, gdy nie macie ochoty publikować zdjęć, przyłączcie się do tej inicjatywy i przybliżcie ten temat Waszym dzieciom!

 

Wyjątkowe miejsce u nas w OPOLU!

Korzystając z okazji chciałabym się z Wami podzielić jeszcze jedną informacją. Co niezmiernie mnie cieszy – w ostatnich latach powstało wiele organizacji i fundacji, które wspierają takie dzieci oraz ich rodziny. Dzięki zajęciom i warsztatom dla takich dzieci chociaż na chwilę odsapnąć mogą rodzice. Myślę jednak, że także dla osób z zespołem Downa to wyjątkowe miejsca, gdzie czują się zrozumiani i potrzebni, gdzie mogą się odnaleźć w grupie ludzi będących takimi jak oni, gdzie mogą zdobywać swoje własne doświadczenia.

Takim wyjątkowym miejscem w Opolu jest Galeria Biały Kruk. To tu podopieczni Fundacji Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu tworzą oraz sprzedają swoje prace. Znajdziecie tam magiczne i urokliwe rękodzieła, artykuły krawieckie, ceramikę, obrazy i wiele innych. Polecam Wam naprawdę od serca – to bardzo fajne miejsce na zakup drobnych upominków. I może właśnie dlatego, że te rzeczy nie są idealne, są takie wyjątkowe i niepowtarzalne.

 

GALERIA BIAŁY KRUK

ul. Koraszewskiego 1
45-007 Opole

tel. 664 085 633
www.galeriabialykruk.pl

Czynne: poniedziałek – sobota godz. 9.00 – 17.00

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *